Muut

Kirjoittamisen ilosta tarjottimella blogin ensimmäinen arvonta!

Ajatus kirjoittamisesta tulonlähteenä ei ole lähtenyt mielestäni sen jälkeen, kun ystäväni viattomasti esitti kysymyksen: “Mitä töitä haluaisit tehdä?”
Vastaukseni, “Kirjoittaa,” yllätti itsenikin.

Siitä lähtien olen huomannut, kuinka paljon itseasiassa käytän aikaa sanailuun – kirjailen päiväkirjaa, sosiaaliseen mediaan erilaisia lausahduksia, sähköposteja, erilaisia pieniä tarinoita ja kuvailuja pieneen luonnosvihkooni ja tietysti tätä blogia. Blogin kautta rohkeuteni kirjoittaa on hurjasti kasvanut. Kiitos teille siitä, että olette näitä raapustuksiani jaksanut lukea ja kommentoida; aina ilahduttaa nähdä kommenttiosiossa aktiviteettia, rakastan vastata ajatuksella viesteihinne!

Tässä melkein pakkomielteisessäkin kirjoittamisen huumassa aloitimme yhdessä Danin kanssa Internetistä löytyneen avoimen yliopiston fiktiivisen kirjoituksen kurssin. Danillakin on noita kirjoittajanlahjoja, joten päätimme potkia toinen toisiamme suorittaaksemme tuon kurssin. Ehkä siten pääsette huomaamaan laadun paranemista kirjoituksissani täällä blogin puolella – ainakin toivoa saattaa.

Olen viime aikoina kirjoittanut myös muualle kuin yllä mainittuihin, nimittäin artikkelin Kevyt-lehteen. Oletteko siitä kuulleet? Sillä ei ole mitään tekemistä painonpudotuksen kanssa, vaan kyseessä on Keskosvanhempien yhdistyksen jäsenlehti. Kuvien kera kirjoittelin siitä avusta, mitä täällä Englannissa olemme keskoslapsen vanhempina saaneet. Ensimmäinen osa julkaistiin huhtikuun lehdessä, jatko-osa sitten seuraavassa.

Vuonna 1997 perustettu Kevyt-yhdistys pyörii täysin vapaaehtoisvoimin – jokainen yhdistyksessä toimiva on itsekin keskoslapsen vanhempi. Kevyen tärkeimpinä tehtävinä on tarjota vertaistukea keskoslasten vanhemmille sekä tuottaa tietoa keskosuudesta. Henkilökohtaisesti haluaisin korostaa tuota vertaistuen tärkeyttä. Muistatteko nicussa tapaamani äidin, joka auttoi minua elämäni pahimmalla hetkellä? Juuri sitä vertaistuki on. Kun joku kuuntelee ja halaa, joku, joka tietää täsmälleen. On niin vapauttavaa tavata toisia samassa tilanteessa olevia tai olleita… Olen ollut onnekas, kun löysin täältä Englannista keskosvanhempien yhdistyksen, jota kautta olen saanut vertaistukea täällä ihan paikallisesti myös nicun jäädessä taakse – ja teitä Suomessa varten on Kevyt. Koska meidän ei tarvitse olla yksin. Kevyt järjestää erilaisia vertaistukitapahtumia, kuin myös heillä on vertaistukea varten sähköposti kuin erittäin asiallinen ja turvallinen keskustelufoorumikin. Tämän lisäksi heillä on tukisähköposti, mitä kautta voi saada itselleen oman tukihenkilön.

Eikö tämä olekin upeaa?

Tätä valtakunnallista yhdistyksellä ei ole vakituista rahoitusta, minkä takia jokainen lahjoitettu penni tulee tarpeeseen. Tukemalla heitä varmistat, että sen yllättävän keskosvanhemmuuden kanssa jatkossakaan ei kenenkään tarvitse olla yksin.

kevatilo

Vielä ehtii siis osallistua yhdistyksen Kevätilo-keräykseen!

Nyt pyörähtääkin käyntiin blogin ensimmäinen arvonta!

Voittajalle olisi luvassa kasa Kevyt-lehtiä, uusin mukaan luettuna. Niistä saa hyvää esimakua siitä, mitä Kevyt-yhdistyksen jäsenenä voi saada ja pienen siivun siitä vertaistuesta, mitä jo tuon lehden lukeminen antaa.

Osallistumisohjeet:
Kirjaile kommentti tähän postaukseen, äläkä unohda jättää sähköpostiosoitettasi!
Kirjoitathan kommenttiin siitä, miten keskosuus on sinua koskettanut – ja siten siitä, miten nämä lehdet voisivat sinua tai tuttavaasi auttaa. Haluaisimme lehdet menevän sellaiselle henkilölle, jolle niistä olisi eniten iloa.

Voittajalle ilmoitetaan henkilökohtaisesti sähköpostitse.

Osallistumisaikaa on 15.5.2014 klo 23:59 asti!

Postaus kirjoitettu yhteistyössä Kevyt-yhdistyksen kanssa.

rakkaudellam

Tagged , , , , , ,

4 thoughts on “Kirjoittamisen ilosta tarjottimella blogin ensimmäinen arvonta!

 1. Vuosi sitten olisin vastannut ihan erilailla kun nyt. Valitettavasti mutta oikeastaan onneksi tiedän nyt mikä on keskonen. Keskosista puhuminen tai pelkkä sanan kuuleminen tuo kyyneleet silmiin koska tiedän mikä on kevyt yhdistys, tiedän kuinka käsitellä pikkukeskosta, tiedän ihan liikaa sairaalatermejä ja tunnen sairaalan hälyytysäänet aivan liian hyvin koska tyttäreni on keskonen.

  Hän syntyi Elokuussa 2013 emmekä tienneet selviääköhän. Lääkärit eivät tienneet selviääkö hän piti vaan uskoa ja toivoa että meidän pieni jaksaa, jaksaa taistella.

  Keskosuus koskettaa varmasti kaikkia keskosuuden kokeineita mutta äitejä varmasti eniten. Olet kantanut häntä mukanasi kaikkialle mahassasi, yht äkkiä jätät hänet yksin sairaalaan ja sinut läheteään kotiin. Näinkö sen piti mennä? Sinä kotona ja hän sairaalassa. Toivotat joka ilta ennen lähtöäsi hyvää yötä lapsellesi, kyyneleet nousevat pintaan jo ennen kuin ehdit poistua lapsen huoneesta, kyyneleitä valuu poskilla ja vasta autoon päästäessä uskallat alkaa itkeä ääneen. Sattuu niin että rintaan pistää, huoli on niin kova ettet osaa pukea tunteitasi sanoiksi ja olosi on niin avuton. Keskosuus koskettaa minua nykyään koska olen kokenut sen.

 2. Onpa kiva arvonta 🙂

  Olen itse töissä kätilönä vastasyntyneiden teho-osastolla ja törmään keskosiin sekä heidän hoitoaan koskeviin kysymyksiin päivittäin. Luonnollisesti tapaan päivittäin myös keskosten vanhempia, jotka ovat usein varsinkin alkuun pöllämystyneitä uudesta tilanteesta ja tarvitsevat paljon tukea. Uskoisin, että näistä lehdistä olisi minulle ja kollegoilleni apua työssämme ja voisimme jakaa niitä myös perheille samalla, kun kerromme yhdistyksen olemassaolosta muutenkin.

  Kaunista kevättä ja kesää!

 3. Ystäväni synnytti yllättäen pari viikkoa sitten pienen keskosvauva, yli kaksi kuukautta etuajassa. Tilanne on koskettanut koko ystäväpiiriämme ja halu auttaa ja tukea perhettä vaikeassa ja uudessa elämäntilanteessa on suuri. Kevyt ry ei liene perheelle vielä tuttu, sillä uuden elämän alkutaival on mennyt niin kovassa hälinässä, että tuskin ovat ehtineet ottaa vielä vertaistuesta selvää. Mutta uskon, että juuri siksi yhdistyksen lehdet varmasti toisivat heille lohtua ja tukea, auttaisivat vaikeimman yli ja valaisivat uskoa tulevaan.

Leave a Reply